Wskazówki
O tym, kiedy należy operować zaćmę, decyduje lekarz wspólnie z pacjentem. Decyzję o operacji warto jednak podjąć jak najwcześniej – gdy zaćma prowadzi do zaburzenia dotychczasowego trybu życia, utrudnia pracę, przeszkadza w codziennych czynnościach.
Ze względu na bezpieczeństwo metody chirurgicznej bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji zaćmy, stosowanej w Ośrodku Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS oraz opieki przed i pooperacyjnej ani młody, ani podeszły wiek pacjenta nie jest kryterium w podejmowaniu decyzji o leczeniu chirurgicznym.
Podczas kwalifikacji lekarz okulista potwierdza rozpoznanie zaćmy, opisuje jej rodzaj i stopień zaawansowania oraz ewentualne współistniejące choroby oczu. Następnie proponuje określoną metodę operacji.
Po badaniu okulistycznym oraz wykonaniu zaleconych badań diagnostycznych lekarz wylicza moc sztucznej soczewki, dobiera rodzaj soczewki do oczekiwań pacjenta i omawia rodzaj proponowanej soczewki.
Prosimy pacjentów o przyniesienie ze sobą dokumentacji chorób oczu, jeśli taką posiadają.
Do przeprowadzenia zabiegu koniecznie jest przeprowadzenie konsultacji okulistycznej, kwalifikacji okulistycznej oraz kwalifikacji anestezjologicznej.
Etapy przygotowań:
- 14 dni przed zabiegiem – jeśli w ciągu dwóch tygodni do zabiegu wystąpi opryszczka, katar lub inna infekcja, prosimy o kontakt. Operacja w trakcie choroby jest niebezpieczna, dlatego ustalimy nowy termin zabiegu.
- 5 dni przed operacją – jeżeli stosujesz leki rozrzedzające krew odstaw je, jeśli tak zalecił nasz anestezjolog. Odstaw leki przeciwzakrzepowe i zacznij przyjmować zastrzyki z heparyny, jeśli tak zalecił nasz specjalista podczas kwalifikacji anestezjologicznej. Na 5 dni przed wyznaczonym terminem operacji należy 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przemywać brzegi powiek obu oczu chusteczkami np. Hexaclean.
- 3 dni przed operacją – rozpocznij zakraplanie obojga oczu kroplami zaleconymi przez lekarza podczas konsultacji. Ważne – nie należy przerywać zakraplania leków przeciwjaskrowych (jeśli takie stosujesz), również w dniu zabiegu.
- 1 dzień przed operacją – jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe wykonaj badanie krwi (wskaźnik INR) i z tym wynikiem zgłoś się na operację. Weź kąpiel, umyj włosy, zmyj lakier do paznokci. Nie stosuj kosmetyków do twarzy, makijażu – dziś i w dniu zabiegu.
- Dzień operacji – pozostań na czczo (nie jedz śniadania) przez minimum 6 godzin przed operacją (jeśli masz wyznaczoną godzinę zgłoszenia się do naszego ośrodka po godzinie 12:00, to do godziny 8:00 rano możesz zjeść lekkie śniadanie, a później pozostań na czczo). Przyjmij swoje leki internistyczne popijając je niewielką ilością wody. Zabierz ze sobą leki internistyczne, insulinę (jeśli je stosujesz) oraz lekki posiłek (kanapka i woda mineralna), bo po operacji możesz jeść i pić.
Czas pobytu w klinice obejmuje przygotowanie do zabiegu, zabieg i krótki pobyt po zabiegu. Łącznie to kilka godzin. Po tym czasie pacjent musi być odebrany ze szpitala przez dorosłą osobę towarzyszącą, która zapewni mu opiekę i transport do domu. Rzeczy osobiste, w tym telefony komórkowe, prosimy przekazać osobie towarzyszącej przed wejściem na oddział (w dniu operacji).
Dzięki ogromnemu doświadczeniu i zastosowaniu nowoczesnych technik operacyjnych wszystkie zabiegi w Ośrodku Mikrochirurgii Oka MegaLens wykonywane są w trybie ambulatoryjnym. Jako jeden z nielicznych ośrodków specjalistycznych w kraju wykonuje zabiegi usunięcia zaćmy unikatową techniką bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji (ulepszony sposób fakoemulsyfikacji).
Pacjent po operacji nie musi zostawać w szpitalu – już 2-3 godziny po zabiegu może wrócić do domu. Postępowanie takie zgodne jest ze standardem leczenia operacyjnego zaćmy na całym świecie.
W dniu operacji pacjent przychodzi do kliniki o wyznaczonej godzinie. Pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie szpitalne, które zakłada na bieliznę.
Operację przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym (przez podanie leku w kroplach). W trakcie zabiegu, trwającego około 10-20 minut, pacjent pozostaje przytomny, czuje dotyk, lecz nie ból. Odbywa się operacja, w trakcie której pacjent powinien leżeć nieruchomo, patrzeć prosto przed siebie w światło lub w kierunku wskazanym przez chirurga.
Po zakończeniu operacji na oko zakładana jest przezroczysta osłonka, która zabezpieczy je przed ewentualnym urazem mechanicznym. Następnie pacjent jest przewożony na salę pooperacyjną na czas około 1,5 godziny. Przed jej opuszczeniem lekarz operator przekazuje pacjentowi kartę informacyjną oraz wyznacza pierwszą wizytę kontrolną – dzień po zabiegu.
Nad bezpieczeństwem pacjenta podczas zabiegu cały czas czuwa specjalista anestezjolog.
W Ośrodku Mikrochirurgii Oka MegaLens bezpieczeństwo pacjentów jest naszym priorytetem. O stosowanych przez nas procedurach możesz przeczytać w zakładce – ZAĆMA leczenie.
Nie wolno zdejmować samodzielnie osłonki z operowanego oka. Osłonkę zdejmuje lekarz lub pielęgniarka podczas obowiązkowego pierwszego badania kontrolnego – następnego dnia po zabiegu, na którym lekarz zaleci odpowiednie leki.
W noc po zabiegu należy spać na plecach.
Gojenie rany pooperacyjnej trwa kilka tygodni i w tym okresie należy unikać wszelkiego wysiłku fizycznego, podnoszenia rzeczy powyżej 5 kg, gwałtownego pochylania się, korzystania z gorących kąpieli i sauny. Przez kilka godzin, nie należy uciskać i pocierać operowanego oka, należy zachować ostrożność przy myciu twarzy i dbać, aby woda z kranu nie dostała się do operowanego oka.
Operacja usunięcia zaćmy metodą bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji jest zabiegiem bardzo bezpiecznym dla pacjenta. Jednak jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań.
Według badań naukowych, ryzyko powikłań w przypadku typowej operacji usunięcia zaćmy dotyczy odosobnionych przypadków – mniej niż 1%, a powikłań grożących utratą widzenia około 0,1%.
Możliwe powikłania po operacji:
- zaćma wtórna,
- obrzęk rogówki,
- astygmatyzm,
- torbielowaty obrzęk plamki,
- przemieszczenie soczewki,
- przedarcie torebki tylnej,
- odwarstwienie siatkówki,
- zapalenie wnętrza gałki ocznej.
Częstotliwość badań kontrolnych uzależniona jest od stanu operowanego oka. Przy prawidłowym przebiegu gojenia:
- pierwsza kontrola – dzień po operacji,
- druga – 3 dni po operacji,
- trzecia – po około 10 dniach od operacji,
- kolejne – po 3 tygodniach, po 6 tygodniach.
Dalsze kontrole ustala lekarz prowadzący.
- Należy umyć ręce.
- Następnie odciągnąć dolną powiekę i spojrzeć w górę, wpuścić kroplę w zewnętrzny kąt oka (chroniąc końcówkę zakraplacza przed dotknięciem do rzęs, powiek, przedmiotów).
- Zamknąć powiekę na czas około 1 minuty po zakropleniu.
- Między rożnymi rodzajami kropli zachować odstęp około 5 minut.
- Poszczególne dawki rozplanować równomiernie w ciągu całego dnia.
- Nie używać kropli, które były otwarte dłużej niż jeden miesiąc.
- Bez porozumienia z lekarzem nie wolno zmieniać zalecanego schematu stosowania kropli.
- Jeżeli lek skończy się przed terminem wyznaczonej kontroli, należy zwrócić się do dowolnego lekarza o receptę na brakujące lekarstwo.
- Nie stosować nigdy innych kropli niż zalecane.
Oko można płukać solą fizjologiczną. W razie pojawienia się wydzieliny należy usuwać ją wilgotnym, czystym wacikiem – unikając uciskania powiek. W razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza okulisty prowadzącego lub na ostry dyżur okulistyczny, nie czekając na wyznaczony termin.
Normalnym zjawiskiem po zabiegu jest odczucie dyskomfortu lub ciała obcego pod powiekami, łzawienie, zamglone widzenie czy światłowstręt.