Pytania i odpowiedzi

//Pytania i odpowiedzi
Pytania i odpowiedzi2018-08-01T22:31:07+00:00

O tym, kiedy należy operować zaćmę, decyduje lekarz wspólnie z pacjentem. Dawniej panował pogląd, że z operacją należało czekać, aż zaćma dojrzeje, jednakże ryzyko możliwych powikłań po operacji zaćmy dojrzałej jest znacznie większe. Obecnie, gdy udoskonalono metody chirurgiczne, wiadomo, że decyzję o operacji należy podjąć znacznie wcześniej – gdy zaćma prowadzi do zaburzenia dotychczasowego trybu życia, utrudnia pracę, przeszkadza w codziennych czynnościach.

Ze względu na bezpieczeństwo metody chirurgicznej bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji zaćmy, stosowanej w Ośrodku Mikrochirurgii Oka Mega-Lens oraz opieki przed- i pooperacyjnej ani młody, ani podeszły wiek pacjenta nie jest kryterium w podejmowaniu decyzji o leczeniu chirurgicznym.

Podczas kwalifikacji okulistycznej lekarz okulista potwierdza rozpoznanie zaćmy, opisuje jej rodzaj i stopień zaawansowania oraz ewentualne współistniejące choroby oczu. Następnie proponuje określoną metodę operacji.

Po badaniu okulistycznym oraz wykonaniu zaleconych badań diagnostycznych lekarz wylicza moc sztucznej soczewki, dobiera rodzaj soczewki do oczekiwań pacjenta i omawia rodzaj proponowanej soczewki.

Prosimy pacjentów o przyniesienie ze sobą dokumentacji chorób oczu, jeśli taką posiadają.

Do przeprowadzenia zabiegu koniecznie jest przeprowadzenie konsultacji okulistycznej, kalifikacji okulistycznej oraz kwalifikacji anestezjologicznej.

Etapy przygotowań:

 • 14 dni przed zabiegiem – jeśli w ciągu dwóch tygodni do zabiegu wystąpi opryszczka, katar lub inna infekcja, koniecznie zadzwoń i powiadom nas o tym. Operacja w trakcie choroby jest dla ciebie niebezpieczna, dlatego ustalimy nowy termin zabiegu.
 • 5 dni przed operacją – jeżeli stosujesz leki rozrzedzające krew (np. Aspiryna, Acard, Polocard) odstaw je, jeśli tak zalecił nasz anestezjolog. Ważne – niektórzy pacjenci ze względu na wskazania kardiologiczne nie odstawiają preparatów rozrzedzających krew. Odstaw leki przeciwzakrzepowe (np. Sintrom, Warfaryna, Acenokumarol) i zacznij przyjmować zastrzyki z heparyny jeśli tak zalecił nasz specjalista podczas kwalifikacji anestezjologicznej. Na 5 dni przed wyznaczonym terminem operacji należy 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przemywać brzegi powiek obu oczu chusteczkami Blephaclean.
 • 3 dni przed operacją – rozpocznij zakraplanie obojga oczu kroplami: Nevanac 2 x po 1 kropli do obu oczu (rano i wieczorem) oraz Vigamox 4 x po 1 kropli do obu oczu w odstępie 5 minut. Ważne – nie należy przerywać zakraplania leków przeciwjaskrowych (jeśli takie stosujesz), również w dniu zabiegu.
 • 1 dzień przed operacją – jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe wykonaj badanie krwi (wskaźnik INR) i z tym wynikiem zgłoś się na operację. Weź kąpiel, umyj włosy, zmyj lakier do paznokci. Nie stosuj kosmetyków do twarzy, makijażu – dziś i w dniu zabiegu.
 • Dzień operacji – pozostań na czczo (nie jedz śniadania) przez minimum 6 godzin przed operacją (jeśli masz wyznaczoną godzinę zgłoszenia się do naszego ośrodka po godzinie 12:00, to do godziny 8:00 rano możesz zjeść lekkie śniadanie, a później pozostań na czczo). Przyjmij swoje leki internistyczne popijając je niewielką ilością wody. Zabierz ze sobą leki internistyczne, insulinę (jeśli je stosujesz) oraz lekki posiłek (kanapka i woda mineralna), bo po operacji możesz jeść i pić.

Czas pobytu w klinice obejmuje przygotowanie do zabiegu, zabieg i krótki pobyt po zabiegu. Łącznie to kilka godzin. Po tym czasie pacjent musi być odebrany ze szpitala przez dorosłą osobę towarzyszącą, która zapewni mu opiekę i transport do domu. Rzeczy osobiste, w tym telefony komórkowe, prosimy przekazać osobie towarzyszącej przed wejściem na oddział (w dniu operacji).

Dzięki ogromnemu doświadczeniu i zastosowaniu nowoczesnych technik operacyjnych wszystkie zabiegi w Ośrodku Mikrochirurgii Oka Mega-Lens wykonywane są w trybie ambulatoryjnym. Jako jeden z nielicznych ośrodków specjalistycznych w kraju wykonuje zabiegi usunięcia zaćmy unikatową techniką bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji (ulepszony sposób fakoemulsyfikacji).

Pacjent po operacji nie musi zostawać w szpitalu – już 2-3 godziny po zabiegu może wrócić do domu. Postępowanie takie zgodne jest ze standardem leczenia operacyjnego zaćmy na całym świecie.

W dniu operacji pacjent przychodzi do kliniki o wyznaczonej godzinie. Pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie szpitalne, które zakłada na bieliznę.

Operację przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym (przez podanie leku w kroplach). W trakcie zabiegu, trwającego około 10-20 minut, pacjent pozostaje przytomny, czuje dotyk, lecz nie ból. Odbywa się operacja, w trakcie której pacjent powinien leżeć nieruchomo, patrzeć prosto przed siebie w światło lub w kierunku wskazanym przez chirurga.

Po zakończeniu operacji na oko zakładana jest przezroczysta osłonka, która zabezpieczy je przed ewentualnym urazem mechanicznym. Następnie pacjent jest przewożony na salę pooperacyjną na czas około 1,5 godziny. Przed jej opuszczeniem lekarz operator kontroluje stan oka i przekazuje pacjentowi kartę informacyjną oraz wyznacza pierwszą wizytę kontrolną – dzień po zabiegu.

Nad bezpieczeństwem pacjenta podczas zabiegu cały czas czuwa specjalista anestezjolog.

W Ośrodku Mikrochirurgii Oka Mega-Lens bezpieczeństwo pacjentów jest naszym priorytetem.

Bezultradźwiękowa fakoemulsyfikacja zaćmy chroni komórki śródbłonka rogówki. Metodę bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji wykorzystujemy w 90% wszystkich przeprowadzanych przez nas operacji zaćmy. W pozostałych 10% zabiegów ilość używanych ultradźwięków jest bardzo mała, a czas użycia energii ultradźwiękowej krótki. Zastosowanie takich rozwiązań pozwala nam na ograniczenie uszkodzeń w obrębie komórek śródbłonka rogówki. Operacja zaćmy metodą bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji ogranicza występowanie powikłań pooperacyjnych. Specjalna metoda oczyszczania torebki, do której jest wszczepiana sztuczna soczewka, w dużej mierze zapobiega powstawaniu najczęstszego powikłania po operacji zaćmy, tzw. zaćmy wtórnej.

Wszystkie wszczepiane przez nas soczewki, tzw. soczewki premium, poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów, zabezpieczają wnętrze oka przed niekorzystnym działaniem światła UV i światła niebieskiego. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – AMD. Soczewki amerykańskiej firmy Alcon® redukują również ilość odczynów zapalnych i dodatkowo zmniejszają możliwość powstania zaćmy wtórnej.

Dzięki tzw. soczewkom torycznym możemy całkowicie skorygować astygmatyzm, co pozwala na bardzo ostre widzenie. Możemy również zaproponować pacjentom soczewki pozwalające na zupełne uwolnienie się od konieczności stosowania okularów do chodzenia i do czytania dzięki tzw. soczewkom multifokalnym. Najbardziej zaawansowane toryczne soczewki multifokalne dodatkowo korygują wadę wzroku, w tym astygmatyzm. Ze względu na duże zaawansowanie technologiczne i związany z tym wysoki koszt soczewek premium, nie są one wszczepiane w ramach ubezpieczenia w ośrodkach publicznych.

Ośrodek Mikrochirurgii Oka Mega-Lens jest jednym z pierwszych ośrodków okulistycznych w Polsce, który przy przeprowadzaniu zabiegów usunięcia zaćmy, wykorzystuje jednorazowe zestawy chirurgiczne Custom-Pak® firmy Alcon, osobne dla każdego pacjenta. Zestawy Custom-Pak® firmy Alcon zostały zaprojektowane indywidualnie dla potrzeb naszego lekarza operatora podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Opakowanie Custom-Pak® zawiera jałowe materiały medyczne i narzędzia chirurgiczne. Stosowanie Custom-Pak® zapewnia najwyższy standard realizacji zabiegu, idealną sterylność oraz bezpieczeństwo jego wykonania. Każda operacja zaćmy wykonywana jest przy użyciu oddzielnego zestawu Custom-Pak®, co dokumentowane jest wklejką w dokumentacji i karcie informacyjnej. Na karcie informacyjnej umieszczana jest również metryczka wszczepionej soczewki. Do karty dołączony jest paszport zastosowanej soczewki z opisującymi ją parametrami. W trakcie operacji usunięcia zaćmy stosujemy tylko materiały najwyższej jakości.

Ośrodek Mikrochirurgii Oka Mega-Lens dysponuje nowoczesnym, klimatyzowanym blokiem operacyjnym, wyposażonym w najwyższej klasy okulistyczny mikroskop operacyjny firmy Leica z wykorzystaniem fakoemulsyfikatora Infinity firmy Alcon®. Podczas wszystkich zabiegów operacyjnych pacjenci pozostają cały czas pod stałą opieką doświadczonego lekarza anestezjologa.

Nie wolno zdejmować samodzielnie osłonki z operowanego oka. Osłonkę zdejmuje lekarz lub pielęgniarka podczas obowiązkowego pierwszego badania kontrolnego – następnego dnia po zabiegu, na którym lekarz zaleci odpowiednie leki.

W noc po zabiegu proszę nie spać na brzuchu i stronie oka operowanego, a w przypadku osób, które zdecydowały się na zabieg obu oczu jednego dnia, należy spać na plecach.

Gojenie rany pooperacyjnej trwa kilka tygodni i w tym okresie należy unikać wszelkiego wysiłku fizycznego, podnoszenia rzeczy powyżej 5 kg, gwałtownego pochylania się, korzystania z gorących kąpieli i sauny, pracy na komputerze przez kilka godzin, nie należy uciskać i pocierać operowanego oka, należy zachować ostrożność przy myciu twarzy i dbać, aby woda z kranu nie dostała się do operowanego oka.

Oko można płukać solą fizjologiczną. W razie pojawienia się wydzieliny należy usuwać ją wilgotnym, czystym wacikiem – unikając uciskania powiek W razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza okulisty prowadzącego lub na ostry dyżur okulistyczny, nie czekając na wyznaczony termin.

Normalnym zjawiskiem po zabiegu jest odczucie dyskomfortu lub ciała obcego pod powiekami, łzawienie, zamglone widzenie czy światłowstręt.

Operacja usunięcia zaćmy metodą bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji jest zabiegiem bardzo bezpiecznym dla pacjenta. Jednak jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań.

Według badań naukowych, ryzyko powikłań w przypadku typowej operacji usunięcia zaćmy dotyczy odosobnionych przypadków – mniej niż 1%, a powikłań grożących utratą widzenia około 0,1%.

Możliwe powikłania po operacji:

 • zaćma wtórna,
 • obrzęk rogówki,
 • astygmatyzm,
 • torbielowaty obrzęk plamki,
 • przemieszczenie soczewki,
 • przedarcie torebki tylnej,
 • odwarstwienie siatkówki,
 • zapalenie wnętrza gałki ocznej.

Częstotliwość badań kontrolnych uzależniona jest od stanu operowanego oka. Przy prawidłowym przebiegu gojenia:

 • pierwsza kontrola – dzień po operacji,
 • druga – 3 dni po operacji,
 • trzecia – po około 10 dniach od operacji,
 • kolejne – po 3 tygodniach, po 6 tygodniach.

Dalsze kontrole ustala lekarz prowadzący.

 • Należy umyć ręce.
 • Następnie odciągnąć dolną powiekę i spojrzeć w górę, wpuścić kroplę w zewnętrzny kąt oka (chroniąc końcówkę zakraplacza przed dotknięciem do rzęs, powiek, przedmiotów).
 • Zamknąć powiekę na czas około 1 minuty po zakropleniu.
 • Między rożnymi rodzajami kropli zachować odstęp około 5 minut.
 • Poszczególne dawki rozplanować równomiernie w ciągu całego dnia.
 • Nie używać kropli, które były otwarte dłużej niż jeden miesiąc.
 • Bez porozumienia z lekarzem nie wolno zmieniać zalecanego schematu stosowania kropli. Jeżeli lek skończy się przed terminem wyznaczonej kontroli, należy zwrócić się do dowolnego lekarza o receptę na brakujące lekarstwo.
 • Nie stosować nigdy innych kropli niż zalecane.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Revival Clinic) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...






Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
w naszych placówkach.