Leczenie zaćmy

//Leczenie zaćmy
Leczenie zaćmy2018-11-22T13:57:03+00:00

Bezultradźwiękowa fakoemulsyfikacja

Najczęściej używaną metodą podczas operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Polega na wykonaniu 2-milimetrowego nacięcia oka, poprzez które chirurg wprowadza specjalną sondę. Sonda wytwarza ultradźwięki, które rozbijają zmętniałą soczewkę wewnątrz otaczającej ją torebki. W miejsce usuniętej soczewki chirurg wszczepia sztuczną soczewkę o parametrach indywidualnie wyliczonych dla danego pacjenta.

Dzięki dwudziestoletniemu chirurgicznemu doświadczeniu opracowaliśmy metodę, która daje bezpieczeństwo naszym pacjentom podczas operacji zaćmy oraz umożliwia szybszy powrót do codziennych zajęć. Mega-Lens jako jeden z nielicznych ośrodków specjalistycznych w kraju wykonuje zabiegi usunięcia zaćmy unikatową techniką bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji (ulepszony sposób fakoemulsyfikacji).

Bezultradźwiękowa fakoemulsyfikacja zaćmy chroni komórki śródbłonka rogówki. Śródbłonek to pojedyncza warstwa komórek rogówki, które się nie odnawiają, a z wiekiem ich liczba maleje. Śródbłonek gwarantuje przezroczystość rogówki. Kiedy komórki śródbłonka obumierają (na przykład z powodu użycia podczas operacji usuwania zaćmy dużej ilości ultradźwięków), dochodzi do obrzęku i zmętnienia rogówki. Oko wówczas staje się bolesne, nadwrażliwe na światło, a widzenie jest niewyraźne.

Liczne doniesienia naukowe dowodzą, że zastosowanie dużej ilości ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy uszkadza bezpowrotnie śródbłonek rogówki. W efekcie pomimo operacji usunięcia zaćmy, pacjent może nie odzyskać ostrości widzenia.

ULTRADŹWIĘKOWA FAKOEMULSYFIKACJA ZAĆMY Na schemacie uwidoczniono rozchodzące się fale ultradźwięków uszkadzające śródbłonek rogówki w trakcie operacji zaćmy.

BEZULTRADŹWIĘKOWA FAKOEMULSYFIKACJA ZAĆMY Nie uszkadza tkanek oka, a w szczególności komórek śródbłonka rogówki.

Fakoemulsyfikacja

FAKOEMULSYFIKACJAFakoemulsyfikacja to najczęściej stosowana metoda usunięcia zaćmy. Polega na wykonaniu 2-milimetrowego nacięcia oka, przez które chirurg wprowadza specjalną sondę. Sonda wytwarza ultradźwięki, które rozbijają zmętniałą soczewkę wewnątrz otaczającej ją torebki. W miejsce usuniętej soczewki chirurg wszczepia sztuczną soczewkę, o parametrach dokładnie wyliczonych wcześniej dla danego pacjenta.

Dzięki małemu, specjalnie wykonanemu nacięciu oka zakładanie szwów na ranę z reguły nie jest konieczne. Dzięki temu prawie w ogóle nie występuje wówczas zjawisko astygmatyzmu pozabiegowego.

Niestety wykorzystanie energii ultradźwięków lub lasera niesie za sobą ryzyko. Zależnie od stopnia stwardnienia zaćmy rośnie konieczność użycia większej mocy lub dłuższego czasu działania ultradźwięków, które mogą uszkadzać tkanki oka, a w szczególności komórki śródbłonka rogówki.

FAKOEMULSYFIKACJA_porownanie

Zdjęcia przedstawiają badanie śródbłonka rogówki. Jak widać, wraz z wiekiem, nieuchronnie zmniejsza się ilość komórek nieodnawialnej warstwy śródbłonka rogówki.
Kiedy komórki śródbłonka obumierają, na przykład z powodu użycia podczas operacji usuwania zaćmy dużej ilości ultradźwięków, dochodzi do obrzęku i zmętnienia rogówki.
Oko staje się bolesne, nadwrażliwe na światło, a widzenie jest niewyraźne.

Zdjęciaprzedstawiają uszkodzone warstwy komórek śródbłonka rogówki od lekkiego do bardzo ciężkiego stopnia, mogące powstać wskutek zastosowania dużej ilości ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy.
Liczne doniesienia naukowe dowodzą, że zastosowanie dużej ilości ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy uszkadza bezpowrotnie śródbłonek rogówki

Zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy

Zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy (ECCE – tzw. metoda klasyczna) polega na mechanicznym usunięciu zmętniałej soczewki z pozostawieniem torebki soczewki, do której wszczepiana jest sztuczna soczewka. Metoda jest prosta i niewymagająca specjalnego, dodatkowego wyposażenia. Niestety, aby wydobyć zmętniałą soczewkę z oka należy wykonać cięcie o długości około 10 mm, co jest powodem częstych i poważnych powikłań śród- i pooperacyjnych, Wskutek niemożności dokładnego dopasowania brzegów rany, po zabiegach pacjenci cierpią z powodu dużego astygmatyzmu pooperacyjnego sięgającego czasami kilku dioptrii cylindrycznych. Metoda ECCE nadal stosowana jest w lecznictwie szpitalnym, ale jej mankamenty uniemożliwiają wykorzystanie w trybie ambulatoryjnym.

Bezpieczeństwo

FAKOEMULSYFIKACJA (1)

W Ośrodku Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS przede wszystkim troszczymy się o Twoje bezpieczeństwo.

Dzięki dwudziestoletniemu doświadczeniu chirurgicznemu opracowaliśmy metodę, która daje bezpieczeństwo  naszym Pacjentom.

  • Bezultradźwiękowa fakoemulsyfikacja zaćmy chroni komórki śródbłonka rogówki. Metodę bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji wykorzystujemy w 90% wszystkich przeprowadzanych przez nas operacji zaćmy. W pozostałych 10% zabiegów ilość używanych ultradźwięków jest bardzo mała, a czas użycia energii ultradźwiękowej krótki. Zastosowanie takich rozwiązań pozwala nam na ograniczenie uszkodzeń w obrębie komórek śródbłonka rogówki. Operacja zaćmy metodą bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji ogranicza występowanie powikłań pooperacyjnych.
  • Dzięki małemu, specjalnie wykonanemu nacięciu oka, z reguły zakładanie szwów na ranę nie jest konieczne. Również dzięki mikrocięciu, zjawisko astygmatyzmu pooperacyjnego prawie nie występuje.
  • Specjalna metoda oczyszczania torebki, do której jest wszczepiana sztuczna soczewka, w dużej mierze zapobiega powstawaniu najczęstszego powikłania po operacji zaćmy, tzw. zaćmy wtórnej.
  • Wszystkie wszczepiane przez Nas soczewki, tzw. soczewki Premium, poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów, zabezpieczają wnętrze oka przed niekorzystnym działaniem światła UV i światła niebieskiego. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – AMD. Soczewki Amerykańskiej firmy Alcon® redukują również ilość odczynów zapalnych i dodatkowo zmniejszają możliwość powstania zaćmy wtórnej.
    Dzięki tzw. soczewkom torycznym możemy całkowicie skorygować astygmatyzm, co pozwala na bardzo ostre widzenie. Możemy również zaproponować Pacjentom soczewki pozwalające na zupełne uwolnienie się od konieczności stosowania okularów do chodzenia i do czytania dzięki tzw. soczewkom multifokalnym.  Najbardziej zaawansowane toryczne soczewki multifokalne dodatkowo korygują wadę wzroku, w tym astygmatyzm. Ze względu na duże zaawansowanie technologiczne i związany z tym wysoki koszt soczewek Premium, nie są one wszczepiane w ramach ubezpieczenia w ośrodkach publicznych.
  • Ośrodek Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS jest jednym z pierwszych ośrodków okulistycznych w Polsce, który przy przeprowadzaniu zabiegów usunięcia zaćmy, wykorzystuje jednorazowe zestawy chirurgiczne CUSTOM-PAK® firmy Alcon, osobne dla każdego pacjenta. Zestawy CUSTOM-PAK® firmy Alcon zostały zaprojektowane indywidualnie dla potrzeb Naszego Lekarza Operatora podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Opakowanie CUSTOM-PAK®  zawiera jałowe materiały medyczne i narzędzia chirurgiczne.  Stosowanie CUSTOM-PAK® zapewnia najwyższy standard realizacji zabiegu, idealną sterylność oraz bezpieczeństwo jego wykonania. Każda operacja zaćmy wykonywana jest przy użyciu oddzielnego zestawu CUSTOM-PAK®, co dokumentowane jest wklejką w dokumentacji i karcie informacyjnej. Na karcie informacyjnej umieszczana jest również metryczka wszczepionej soczewki. Do karty dołączony jest paszport zastosowanej soczewki z opisującymi ją parametrami.
  • W trakcie operacji usunięcia zaćmy stosujemy tylko materiały najwyższej jakości.
  • Ośrodek Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS dysponuje nowoczesnym, klimatyzowanym blokiem operacyjnym, wyposażonym w najwyższej klasy okulistyczny mikroskop operacyjny firmy Leica z wykorzystaniem fakoemulsyfikatora Infinity firmy Alcon®.
  • Podczas wszystkich zabiegów operacyjnych Pacjenci pozostają cały czas pod stałą opieką doświadczonego Lekarza Anestezjologa.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Revival Clinic) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
w naszych placówkach.