Zaćma - czynniki ryzyka - operacjezacmy.pl

Zaćma – czynniki ryzyka

//Zaćma – czynniki ryzyka

Zaćma – czynniki ryzyka

2018-12-12T14:31:10+01:00

Według statystyk WHO, zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku. Szacuje się, że w samej Polsce problem ten może dotyczyć 800 tys. osób, a na całym świecie – nawet 20 mln ludzi. Istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia zaćmy, wiele jest także jej pierwszych objawów, często nieoczywistych i dyskretnych. Co powinno skłonić pacjenta do wizyty u lekarza?

Zaćma to choroba polegająca na postępującym mętnieniu i zmniejszaniu się przejrzystości soczewki oka, czyli struktury skupiającej na siatkówce przechodzące przez nią promienie słoneczne. Mętnienie soczewki powoduje utratę jej przejrzystości, co z biegiem czasu skutkuje pogarszaniem się widzenia, a w konsekwencji – ślepotą.

Niestety pierwsze objawy zaćmy bywają nieoczywiste, dość dyskretne i mało charakterystyczne. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka rozwoju zaćmy – osoby, które są na nie narażone, powinny zwracać szczególną uwagę na jakiekolwiek symptomy pogorszenia widzenia.

Wiek a ryzyko zaćmy

Jednym z najczęściej występujących czynników zwiększających ryzyko zachorowania na zaćmę jest wiek. Odmianą tego schorzenia jest bowiem zaćma starcza, występująca u osób w wieku około 60-70 lat, związana z naturalnymi procesami starzenia organizmu, w tym również narządu wzroku. Dlatego też osoby starsze powinny znajdować się pod stałą opieką okulistyczną i zgłaszać się do lekarza za każdym razem, gdy zauważą u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy związane z pogorszeniem widzenia. Niestety, nie ma jednoznacznych, potwierdzonych naukowo sposobów na zapobieganie zaćmie starczej, choć zdaniem wielu naukowców można hamować procesy starzenia organizmu m.in. poprzez zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną oraz zdrową, zbilansowaną dietę.

Zaćma jako efekt innych schorzeń

Liczne badania naukowe potwierdziły, że zaćma często bywa skutkiem albo powikłaniem innych chorób, nie mających początkowo związków z narządem wzroku. I tak dość powszechnym zjawiskiem jest tzw. zaćma cukrzycowa, rozwijająca się u osób zarówno z cukrzycą typu 1, jak i typu 2. Przypuszcza się, że jest ona efektem zmian w równowadze biochemicznej soczewki oka występującej w przebiegu cukrzycy. Istnieją potwierdzone przypadki zaćmy wywołanej zaburzeniami hormonalnymi czy zaburzeniami pracy tarczycy lub przytarczyc. Osoby borykające się z tymi schorzeniami muszą więc zwracać szczególną uwagę na stan swojego wzroku.

Z drugiej strony, w klasyfikacji zaćmy wyróżnia się tzw. zaćmę polekową, czyli będącą efektem przyjmowania niektórych leków. Są to m.in. deksametazon (stosowany w terapii chorób autoimmunologicznych), związki złota (wykorzystywane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów), a także chlorpromazyna, busulfan oraz amiodaron.

Pozostałe czynniki rozwoju zaćmy

Istnieją jeszcze oczywiście inne czynniki ryzyka rozwoju zaćmy. Zalicza się do nich m.in. długotrwałe narażenie oczu na promieniowanie słoneczne, np. przy wykonywaniu pracy zawodowej na świeżym powietrzu – można temu zapobiegać poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych. Przyczyną zaćmy mogą być urazy gałki ocznej, stany zapalne tkanek oka czy wykonywanie niektórych zawodów związanych z narażeniem na uszkodzenie oka.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Warto pamiętać, że pierwsze objawy zaćmy mogą być trudne do rozpoznana – chorobie nie towarzyszy przekrwienie oka, swędzenie czy ból. Do wizyty u lekarza powinno skłonić występowanie takich objawów, jak:

 • postępujące pogarszanie nie ostrości widzenia,
 • narastająca krótkowzroczność,
 • widzenie „przez mgłę”,
 • podwójne widzenie przedmiotów,
 • zniekształcone widzenie przedmiotów,
 • kłopoty z oceną odległości,
 • niewyraźne widzenie kolorów,
 • przeszkadzające jasne światło.

Szybka diagnostyka zaćmy pozwala w porę wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiegać nieodwracalnej utracie wzroku. W naszej klinice oferujemy nowoczesne, mało inwazyjne zabiegi leczenia zaćmy z wykorzystaniem nowoczesnych soczewek – wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu -> https://operacjezacmy.pl/kontakt/.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (MEGA-LENS) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
   w naszych placówkach.