Wpływ światła niebieskiego na wzrok i nasze samopoczucie

//Wpływ światła niebieskiego na wzrok i nasze samopoczucie

Wpływ światła niebieskiego na wzrok i nasze samopoczucie

2020-01-13T10:04:22+01:00

Człowiek odbiera bodźce poprzez szereg zmysłów: smak, dotyk, słuch, węch i wreszcie wzrok. Nasze oczy „czytają świat” za pomocą odbierania światła widzialnego, ale dociera do nich również światło niewidzialne. W jego skład wchodzi podczerwień (IR) oraz ultrafiolet (UV) i to przed nimi chronimy nasze oczy np. podczas intensywnych kąpieli słonecznych. Czy to oznacza, że zakres światła widzialnego jest dla nas w pełni bezpieczny? Ostatnie doniesienia naukowców są w tym temacie zgodne i niepokojące.

W skład światła widzialnego wchodzi tzw. światło niebieskie, inaczej zwane światłem widzialnym o wysokiej energii (HEV). Źródłem tego rodzaju światła jest przede wszystkim Słońce, ale także wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne i cyfrowe oraz żarówki energooszczędne.

Światło niebieskie jest częścią światła dziennego, które reguluje nasz cykl dobowy, dlatego jest nam bardzo potrzebne. To dzięki niemu nasz organizm wie, że jest dzień, dzięki czemu może produkować więcej energii niż wieczorem. Duża ilość światła niebieskiego w ciągu dnia reguluje również prawidłową równowagę hormonalną, która uaktywnia działanie hormonów pobudzających człowieka tj. kortyzol czy serotonina. Ta właściwość światła niebieskiego jest szeroko wykorzystywana w trakcie terapii światłem, tzw. chromoterapii u osób cierpiących na depresję lub bezsenność.

Niestety, postęp cywilizacyjny i wszechobecna technologia, która ma na celu ułatwić codzienne funkcjonowanie, nie pozostają obojętne dla naszego wzroku. Nadmiar niebieskiego światła emitowanego przez sztuczne oświetlenie dostarczane przez telefony, komputery czy tablety, a także nowoczesne reflektory ksenonowe lub LED-owe w samochodach, powodują uszkodzenie soczewki oka (np. kataraktę) oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Małe ekrany emitujące światło widzialne o wysokiej energii prowadzą do krótkowzroczności, którą coraz częściej specjaliści diagnozują już u kilkulatków. Co więcej, nadmierne wieczorne korzystanie ze sztucznego światła niebieskiego poprzez przeglądanie telefonu czy aktywne korzystanie z tabletu, zaburza nasz rytm dobowy, co może wpływać na zbytnie pobudzenie i prowadzić do bezsenności.

Czy zatem jedyną możliwością na zachowanie zdrowego wzroku jest porzucenie dobrodziejstw płynących z nowoczesnych technologii? Niekoniecznie. Systematyczna kontrola wzroku i powstrzymywanie się przed korzystaniem z komputera czy smartfona na kilka godzin przed snem, to tylko część z niewielkich kroków jakie możemy podjąć, aby ochronić swoje oczy. Prawidłowa pielęgnacja narządu wzroku oraz dobre codzienne nawyki zmniejszające ilość niebieskiego światła docierającego do siatkówki oka, mogą być receptą na zdrowie.

Naturalna soczewka oka u człowieka z czasem zmienia barwę. Po urodzeniu jest biała i przezroczysta. Z czasem zmienia kolor na żółtą, tak aby zapewnić jak najlepszą ochronę wewnętrznych struktur oka. Aby uzyskać ochronę siatkówki podczas wymiany soczewki, której dokonuje się w trakcie operacji zaćmy czy korekcji wad wzroku tj starczowzroczności stosuje się soczewki wewnątrzgałkowe posiadające filtr UV oraz blokadę szkodliwego światła niebieskiego.

Wszystkie osoby zainteresowane nowoczesnymi operacjami zaćmy z wykorzystaniem innowacyjnych soczewek wewnątrzgałkowych zapraszamy do kontaktu -> https://operacjezacmy.pl/kontakt/. Chętnie odpowiemy na Wasze pytania!

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (MEGA-LENS) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
w naszych placówkach.