Wady i choroby wzroku po 45. roku życia - operacjezacmy.pl

Wady i choroby wzroku po 45. roku życia

//Wady i choroby wzroku po 45. roku życia

Wady i choroby wzroku po 45. roku życia

2020-07-31T09:56:13+02:00

Oczy – podobnie jak każda inna tkanka i narząd organizmu – ulegają procesom starzenia. Stąd biorą się choroby i wady wzroku typowe dla wieku dojrzałego oraz podeszłego. Do tych występujących najczęściej zalicza się starowzroczność (presbiopia) i zaćma starcza.

Według niektórych specjalistów, starowzroczność – zwana specjalistycznie presbiopią – nie jest wadą wzroku, ale efektem zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka, a konkretnie – w soczewce śródocznej. Początkowo jest ona elastyczna i sprężysta, ale z biegiem lat traci swoją sprężystość, co ma wpływ na pracę układu akomodacyjnego, odpowiedzialnego za ostrość widzenia z bliska. Obszar ostrości z czasem odsuwa się, a kulminacyjny moment następuje po 40. roku życia – wówczas punkt, w którym człowiek widzi ostro oddala się tak mocno, że problemy zaczyna sprawiać np. czytanie. Wiele osób próbuje wówczas pomagać sobie oddalaniem książki od twarzy czy kierowaniem jej w stronę światła.

Starowzroczności nie można w pełni skutecznie zapobiegać. Są jednak sposoby, by ją spowalniać – próbować można specjalnych ćwiczeń wzroku, należy pamiętać o zdrowej diecie i odpowiedniej dawce ruchu. Ma to wpływ na tempo starzenia organizmu, w tym również narządu wzroku.

Jeżeli jednak po 40. roku życia dochodzi do wyraźnego spadku ostrości widzenia, warto najpierw odwiedzić okulistę, a później optyka, który dobierze odpowiednie szkła korekcyjne, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Zaćma starcza – co trzeba o niej wiedzieć?

Jedną z najczęściej występujących chorób wieku dojrzałego oraz podeszłego jest zaćma starcza. Polega ona na stopniowym mętnieniu soczewki oka, przez co jakość i ostrość widzenia ulegają stopniowemu pogorszeniu. Zaćma starcza jest efektem naturalnych procesów starzenia organizmu – zazwyczaj jej pierwsze objawy widoczne są między 40. a 50. rokiem życia. Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy starczej – zalicza się do nich:

 • predyspozycje genetyczne,
 • inne choroby i wady wzroku,
 • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzycę),
 • urazy mechaniczne okolic oka,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Zaćma starcza objawiać się może w różny sposób. U niektórych pacjentów jest to spadek ostrości widzenia, u innych – rozdwojenie obrazu, pogorszenie widzenia w nocy czy problemy z rozróżnianiem kolorów.

Niestety nie ma w pełni skutecznych sposobów profilaktyki zaćmy. Stopniowemu pogorszeniu widzenia nie można zapobiegać przez noszenie okularów czy stosowanie leków. Nieleczona zaćma może prowadzić nawet do utraty wzroku. Na szczęście zmętniałą soczewkę można wymienić na sztuczną – operacje zaćmy są obecnie wykonywane w trybie ambulatoryjnym, cechują się małą inwazyjnością, są bezpieczne i krótkotrwałe.

Co ważne, wymiana zniszczonej soczewki naturalnej na sztuczną pomaga także uporać się ze starowzrocznością. W naszej klinice MEGA-LENS stosujemy w tym celu najnowocześniejsze soczewki wewnątrzgałkowe firmy Alcon. Zapewniają one doskonałą jakość widzenia, poprawiają komfort życia i pozwalają na rezygnację z okularów korekcyjnych.

Osoby borykające się z zaćmą starczą i/lub starowzrocznością zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów, dostęp do nowoczesnych metod leczenia oraz przestrzeganie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację -> https://operacjezacmy.pl/kontakt/.

 

 

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (MEGA-LENS) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
   w naszych placówkach.