Trudne przypadki w praktyce lekarza - operacjezacmy.pl

Trudne przypadki w praktyce lekarza

//Trudne przypadki w praktyce lekarza

Trudne przypadki w praktyce lekarza

2019-10-23T11:13:49+02:00

Operacja zaćmy ma na celu usunięcie zmętniałej soczewki naturalnej i zastąpienie jej soczewką sztuczną, dzięki czemu pacjent może odzyskać ostrość widzenia do dali, bliży i na odległości pośrednie. I choć znane są czynniki, które mogą wpłynąć na sukces operacji, to jednak do lekarzy czasem zgłaszają się pacjenci niezadowoleni z uzyskanych efektów.

Czynników, które mogą wpłynąć na skuteczność operacji zaćmy jest wiele. Po pierwsze – wyróżnia się czynniki związane z pacjentem: jego motywację do poprawy stanu zdrowia, chęć do współpracy z okulistą, akceptację możliwych niewielkich problemów z widzeniem do dali. Ważny jest ogólny stan zdrowia wzroku pacjenta: możliwy astygmatyzm, inne wady wzroku, właściwa praca zwieracza źrenicy. Olbrzymią rolę odgrywają także czynniki związane z wyborem odpowiedniej metody operacyjnej oraz dopasowaniem właściwej soczewki, jak najdokładniej dopasowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Chociaż wszystko to jest dobrze znane okulistom wykonującym operacje zaćmy, to jednak do lekarzy wciąż zgłaszają się pacjenci niezadowoleni z uzyskanych efektów operacji. Oto kilka przykładów z naszej kliniki Mega-Lens.

Ciekawe przypadki z praktyki kliniki Mega-Lens

Jakiś czas temu do naszej kliniki zgłosiła się 65-letnia kobieta, miłośniczka czytania książek, która – mimo przebytej 4 miesiące wcześniej operacji usunięcia zaćmy w ramach ubezpieczenia – skarżyła się na jakość widzenia do bliży i na odległości pośrednie. Okazało się, że nie poinformowano jej ani o możliwości wszczepienia soczewek wieloogniskowych, ani o możliwości korekcji astygmatyzmu. W trakcie kwalifikacji zaproponowaliśmy Pacjentce wymianę wszczepionych soczewek wewnątrzgałkowych na wieloogniskowe soczewki toryczne PanOptix® Toric. Zabieg przebieg bez powikłań. Pacjentka uzyskała upragnioną ostrość widzenia.

Inny ciekawy przypadek, z którym mieliśmy do czynienia w Mega-Lens, to 45-latka niezadowolona z efektów usunięcia zaćmy w prawym oku, przeprowadzonej w innej klinice. U kobiety występowała także krótkowzroczność – chciała jednocześnie pozbyć się okularów. Zaplanowano więc u niej usunięcie zaćmy z lewego oka (wszczepienie soczewki wieloogniskowej PanOptix®) oraz ewentualną wymianę wszczepionej soczewki jednoogniskowej na wieloogniskową w prawym oku prawym. Zabieg przebiegł bez powikłań, u kobiety uzyskano pełną ostrość wzroku. Pacjenta była ona zadowolona z uzyskanej ostrości widzenia, więc ostatecznie nie przeprowadzono wymiany soczewki w prawym oku.

Ciekawa jest też historia 67-latki kierującej własną firmą, u której po operacji zaćmy obojga oczu uzyskano co prawda poprawę ostrości wzroku do dali, bliży i na odległości pośrednie, ale pojawił się także natychmiastowy tzw. efekt halo, uniemożliwiający prowadzenie samochodu w nocy, co utrudniało jej wykonywanie firmowych obowiązków. Rozważano wymianę soczewek wieloogniskowych na jednoogniskowe, ale po symulacji okularowej pacjentka ostatecznie nie wyraziła na to zgody. W ciągu następnych miesięcy stosowano więc korekcję okularową i u pacjentki nastąpiła poprawa komfortu widzenia.

Jak widać, mimo znajomości czynników wpływających na sukces leczenia zaćmy oraz nowoczesnych metod operacyjnych, może pojawić się pacjent niezadowolony z uzyskanych efektów – najważniejsze jest wysłuchanie jego problemów i podjęcie próby ich rozwiązania. Oczywiście wymaga to cierpliwości, czasu oraz znajomości wielu metod postępowania chirurgicznego i medycznego.

W naszej klinice oferujemy nowoczesne, mało inwazyjne zabiegi leczenia zaćmy z wykorzystaniem nowoczesnych soczewek – wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu -> https://operacjezacmy.pl/kontakt/.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (MEGA-LENS) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
   w naszych placówkach.