Operacje usunięcia zaćmy w dobie pandemii covid-19 - operacjezacmy.pl

Operacje usunięcia zaćmy w dobie pandemii covid-19

//Operacje usunięcia zaćmy w dobie pandemii covid-19

Operacje usunięcia zaćmy w dobie pandemii covid-19

2020-05-11T10:55:00+02:00

W dobie pandemii zostały odwołane wszystkie zabiegi tzw planowe. Do tych zabiegów zostały również zaliczone operacje zaćmy. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka. Może postępować powoli, ale też w niektórych przypadkach rozwijać się bardzo szybko.

Czy można czekać z operacją?

Jeżeli zaćma dotyczy tylko jednego oka, na pewno utrudnia to życie pacjenta, ale nadal może on samodzielnie funkcjonować. Takie sytuacje są jednak rzadkością. Najczęściej jednak zaćma rozwija się w obu oczach. U osób u których zaćma rozwija się szybko, taka sytuacja może znacząco negatywnie wpływać na wykonywanie takich czynności, jak wykonywanie zakupów, czytanie książek czy korzystanie z komputera, czy telefonu.

Jakie mogą być skutki czekania na zabieg?

Każda zaćma z czasem postępuje. Dochodzi do coraz większego zmętnienia soczewki i tym samym znacznego pogorszenia widzenia. W zaawansowanych zaćmach pacjent jest w stanie odróżnić jedynie dzień i noc, światło i ciemność. Jest to tak zwana zaćma dojrzała. Jednocześnie z postępem zaćmy dochodzi do jej twardnienia. Soczewka przyjmuje wtedy barwę białą, potem bursztynową lub brunatną a w końcu czarną. Twardą i dojrzałą zaćmę o wiele trudniej usunąć niż miękką. Zabieg usunięcia zaćmy dojrzałej czy twardej jest dłuższy i obarczony większym ryzykiem powikłań. Chirurg musi użyć znacznie większej ilości energii ultradźwięków aby rozbić twardą zaćmę co niekorzystnie wpływa na stan wewnętrznych struktur oka a szczególnie rogówki, i co może być przyczyną ponownego pogorszenia widzenia wskutek uszkodzenia rogówki i jej zmętnienia.

Czasem trzeba operację przeprowadzić w trybie pilnym gdyż zbyt późne przeprowadzenie operacji może narazić pacjenta na utratę zdrowia.

Kiedy zabieg usunięcia zaćmy należy wykonać jak najszybciej w tzw trybie pilnym?

U pacjentów u których istnieje ryzyko utraty zdrowia w sytuacji gdy będziemy czekać z przeprowadzeniem operacji. Szczególnie wtedy gdy stwierdzono zaćmę dojrzałą, zaćmę podwichniętą, przejrzałą czy pęczniejącą nie należy czekać z operacją. Jest też grupa pacjentów , czynnych zawodowo, którym zaćma uniemożliwia funkcjonowanie. Mają problemy z widzeniem w dal, czytaniem. I chociaż nie ma tu wskazań czysto medycznych, to w takich sytuacjach również należy wykonać operację jak najszybciej.

Jest jeszcze grupa pacjentów młodych, często przed 50 rokiem życia z tak zwaną zaćmą podtorebkową tylną. Jest to sytuacja w której cała soczewka jest przezroczysta a delikatnemu zmętnieniu ulega jedynie ostatnia tylna warstwa soczewki tuż przed tylna torebką. Ze względu na to że tylne warstwy soczewki są bardzo ważne dla jej optyki to nawet niewielkie przymglenia w tej okolicy dają z reguły istotne pogorszenie widzenia. Tych pacjentów też należy operować jak najszybciej z tego względu że rozwijające się zmętnienia w okolicy tylnej torebki czasem są trudne do usunięcia a torebkę tylną musimy pozostawić gdyż stanowi ona podporę do wszczepianej sztucznej soczewki.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (MEGA-LENS) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
   w naszych placówkach.