W dobie pandemii zostały odwołane wszystkie zabiegi tzw planowe. Do tych zabiegów zostały również zaliczone operacje zaćmy. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka. Może postępować powoli, ale też w niektórych przypadkach rozwijać się bardzo szybko.
Czy można czekać z operacją?
Jeżeli zaćma dotyczy tylko jednego oka, na pewno utrudnia to życie pacjenta, ale nadal może on samodzielnie funkcjonować. Takie sytuacje są jednak rzadkością. Najczęściej jednak zaćma rozwija się w obu oczach. U osób u których zaćma rozwija się szybko, taka sytuacja może znacząco negatywnie wpływać na wykonywanie takich czynności, jak wykonywanie zakupów, czytanie książek czy korzystanie z komputera, czy telefonu.
Jakie mogą być skutki czekania na zabieg?
Każda zaćma z czasem postępuje. Dochodzi do coraz większego zmętnienia soczewki i tym samym znacznego pogorszenia widzenia. W zaawansowanych zaćmach pacjent jest w stanie odróżnić jedynie dzień i noc, światło i ciemność. Jest to tak zwana zaćma dojrzała. Jednocześnie z postępem zaćmy dochodzi do jej twardnienia. Soczewka przyjmuje wtedy barwę białą, potem bursztynową lub brunatną a w końcu czarną. Twardą i dojrzałą zaćmę o wiele trudniej usunąć niż miękką. Zabieg usunięcia zaćmy dojrzałej czy twardej jest dłuższy i obarczony większym ryzykiem powikłań. Chirurg musi użyć znacznie większej ilości energii ultradźwięków aby rozbić twardą zaćmę co niekorzystnie wpływa na stan wewnętrznych struktur oka a szczególnie rogówki, i co może być przyczyną ponownego pogorszenia widzenia wskutek uszkodzenia rogówki i jej zmętnienia.
Czasem trzeba operację przeprowadzić w trybie pilnym gdyż zbyt późne przeprowadzenie operacji może narazić pacjenta na utratę zdrowia.
Kiedy zabieg usunięcia zaćmy należy wykonać jak najszybciej w tzw trybie pilnym?
U pacjentów u których istnieje ryzyko utraty zdrowia w sytuacji gdy będziemy czekać z przeprowadzeniem operacji. Szczególnie wtedy gdy stwierdzono zaćmę dojrzałą, zaćmę podwichniętą, przejrzałą czy pęczniejącą nie należy czekać z operacją. Jest też grupa pacjentów , czynnych zawodowo, którym zaćma uniemożliwia funkcjonowanie. Mają problemy z widzeniem w dal, czytaniem. I chociaż nie ma tu wskazań czysto medycznych, to w takich sytuacjach również należy wykonać operację jak najszybciej.
Jest jeszcze grupa pacjentów młodych, często przed 50 rokiem życia z tak zwaną zaćmą podtorebkową tylną. Jest to sytuacja w której cała soczewka jest przezroczysta a delikatnemu zmętnieniu ulega jedynie ostatnia tylna warstwa soczewki tuż przed tylna torebką. Ze względu na to że tylne warstwy soczewki są bardzo ważne dla jej optyki to nawet niewielkie przymglenia w tej okolicy dają z reguły istotne pogorszenie widzenia. Tych pacjentów też należy operować jak najszybciej z tego względu że rozwijające się zmętnienia w okolicy tylnej torebki czasem są trudne do usunięcia a torebkę tylną musimy pozostawić gdyż stanowi ona podporę do wszczepianej sztucznej soczewki.