Kiedy należy operować zaćmę? - operacjezacmy.pl

Kiedy należy operować zaćmę?

//Kiedy należy operować zaćmę?

Kiedy należy operować zaćmę?

2020-09-10T10:40:48+02:00

Zaćma to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób wzroku, która prowadzić może do pogorszenia jakości widzenia, a nawet całkowitej ślepoty – na szczęście odwracalnej. Zmętniałą soczewkę naturalną można bowiem w czasie operacji wymienić na soczewkę sztuczną. Czy jednak za każdym razem jest to konieczne?

Zaćma to choroba, która polega na mętnieniu znajdującej się w oku soczewki – przepuszcza ona coraz mniej światła, przez co dochodzi do stopniowego pogarszania jakości widzenia, a z czasem – nawet do ślepoty. Mętnienie soczewki jest jednym z naturalnych procesów starzenia organizmu – wówczas mamy do czynienia z tzw. zaćmą starczą. Zdarza się jednak, że zaćma bywa efektem urazów mechanicznych okolic oka, powikłaniem chorób ogólnoustrojowych, a nawet skutkiem przyjmowania niektórych leków.

Operacja – jedyna metoda leczenia zaćmy

Zaćma jest chorobą, której nie da się wyleczyć przez stosowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych, kropli do oczu itp. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja – polega ona na usunięciu z oka zmętniałej soczewki naturalnej i wszczepieniu na jej miejsce soczewki sztucznej. Pełni ona identyczne funkcje jak soczewka naturalna, a w niektórych przypadkach bywa nawet jeszcze lepsza – w naszej klinice Mega-Lens operacje zaćmy wykonujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych soczewek wieloogniskowych Alcon. Dzięki nim można raz na zawsze pożegnać się z okularami, skorygować astygmatyzm, a nawet chronić oczy przed promieniowaniem UV dzięki specjalnym filtrom. Sama operacja wykonywana jest najnowocześniejszą metodą bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Jest ona mało inwazyjna, skuteczna, bezpieczna i nieobarczona ryzykiem poważnych powikłań.

Operacja zaćmy – kiedy jest konieczna?

Zaćma jest chorobą, która podstępnie i powolnie uszkadza wzrok, choć należy mieć świadomość, że nie u wszystkich pacjentów rozwija się ona w takim samym tempie i nie u wszystkich osiąga taki stopień zaawansowania, że konieczna jest operacja. Jeśli badania wykryją zmętnienie soczewki, ale jest ono minimalne, a pacjent nie odczuwa potwierdzonego przez okulistę pogorszenia jakości widzenia, operacja nie jest absolutną koniecznością.

Bezwzględnie jednak operację zaćmy wykonuje się u pacjentów, u których występują objawy utrudniające normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, zawodowym czy społecznym, takie jak:

 • pogorszenie jakości widzenia,
 • spadek ostrości widzenia,
 • widzenie „jak przez mgłę”,
 • pogorszenie widzenia w nocy,
 • widzenie podwójne,
 • zamazywanie się kształtów przedmiotów,
 • nieprawidłowe widzenie barw.

Decyzja o operacyjnym usunięciu zaćmy jest podejmowana przez okulistę wspólnie z pacjentem, po wykonaniu koniecznych badań, wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań itp. Należy pamiętać, że operacje zaćmy są naprawdę mało inwazyjnymi zabiegami – w naszej klinice wykonujemy je w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym w formie kropel. Cały zabieg trwa 10-20 minut, pacjent cały czas jest przytomny, odczuwa dotyk, ale nie ból. Już 2-3 godziny po zakończeniu zabiegu można opuścić klinikę, oczywiście przestrzegając wszystkich zasad rekonwalescencji i pamiętając o terminach wizyt kontrolnych. Dla wielu pacjentów tak mała inwazyjność, wysoka skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegu są argumentami za tym, by nie odkładać operacji zbytnio w czasie.

Wszystkich pacjentów ze zdiagnozowaną zaćmą, którzy chcą poddać się operacji, zapraszamy do naszej kliniki Mega-Lens! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów, przestrzegamy rygorystycznych wymogów higieny i bezpieczeństwa. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły -> https://operacjezacmy.pl/kontakt/.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (MEGA-LENS) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
   w naszych placówkach.