Jak powinna wyglądać wizyta u okulisty? - operacjezacmy.pl

Jak powinna wyglądać wizyta u okulisty?

//Jak powinna wyglądać wizyta u okulisty?

Jak powinna wyglądać wizyta u okulisty?

2020-08-26T14:30:49+02:00

O oczy należy dbać tak, jak o każdą inną część ciała – podlegają one procesom starzenia, są narażone na różnego rodzaju urazy mechaniczne czy choroby. Diagnostyką oraz leczeniem schorzeń oczu zajmuje się okulista. W jaki sposób przygotować się do wizyty? Jak powinna przebiegać? Podpowiadamy!

U dorosłych osób profilaktyczna wizyta okulistyczna powinna mieć miejsce mniej więcej co 2 lata, po ukończeniu 40. roku życia – raz do roku. Wtedy to bowiem zwiększa się ryzyko rozwoju takich chorób, jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki (AMD). Mogą one podstępnie uszkadzać wzrok i pogarszać jakość widzenia, a nawet prowadzić co całkowitej utraty wzroku. Oczywiście osoby ze zdiagnozowanymi wadami wzroku i chorobami oczu muszą zgłaszać się do okulisty tak często, jak zaleci lekarz – czasami nawet co kilka miesięcy.

Wizyta u okulisty – jak się przygotować?

Bez względu na to, czy zgłaszamy się do okulisty w celach profilaktycznych, kontrolnych czy z konkretnymi objawami dotyczącymi wzroku, do wizyty warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim należy wziąć ze sobą całą dokumentację medyczną dotyczącą ewentualnych wad i chorób wzroku, wyniki wcześniej wykonanych badań, wypisy ze szpitala itp.

Druga ważna kwestia to odpowiednie przygotowanie do wywiadu lekarskiego, od którego zaczyna się każda wizyta u okulisty. Lekarz będzie pytał o powód konsultacji, obserwowane objawy, przebyte choroby, przyjmowane leki, występujące wady wzroku, także wśród osób bliskich (wiele wad i chorób oczu ma uwarunkowania genetyczne).

Jak przebiega wizyta u okulisty?

Jak już wspomniano, wizyta u okulisty rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego – następnie lekarz przechodzi do wykonania badań. Ich rodzaj jest zależny od indywidualnego przypadku oraz problemów, z jakimi zgłasza się do gabinetu pacjent. U zdecydowanej większości osób wykonywane jest:

 • badanie ostrości widzenia do dali i do bliży – wykonywane przy pomocy tablic Snellena, na których znajdują się znaki (optotypy) o zróżnicowanej wielkości, a zadaniem pacjenta jest odczytanie ostatniego wersu znaków o najmniejszych wymiarach,
 • komputerowe badanie wzroku – zwane autorefraktometrią, pozwalające ocenić krzywiznę rogówki oka, co pozwala na określenie wartości ewentualnej wady sferycznej wzroku oraz astygmatyzmu,
 • tonometria – czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, wykorzystywane m.in. w diagnostyce jaskry, najczęściej wykonywane tzw. metodą Goldmanna, czyli poprzez ucisk rogówki oka,
 • perymetria – czyli badanie pole widzenia, umożliwiające określenie, jak dużą części obrazu widzi nieruchome oko pacjenta patrzące w centralny punkt, również znajduje ono zastosowanie głównie w diagnostyce jaskry,
 • oftalmoskopia – znana jako badanie dna oka, pozwalająca wykryć zmiany w obrębie narządu wzroku świadczące nie tylko o chorobach okulistycznych, ale także np. kardiologicznych, wykonuje się je po uprzednim podaniu pacjentowi kropli rozszerzających źrenicę.

Oczywiście zakres wykonywanych badań może być większy, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. W diagnostyce zaćmy podstawą jest badanie przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej, które umożliwia ocenę stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki.

Osoby zainteresowane nowoczesnymi metodami leczenia zaćmy, zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki Mega Lens -> https://operacjezacmy.pl/kontakt/. Pomożemy Ci odzyskać doskonałą jakość widzenia!

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (MEGA-LENS) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
   w naszych placówkach.