Jak dbać o oczy zimą? - operacjezacmy.pl

Jak dbać o oczy zimą?

//Jak dbać o oczy zimą?

Jak dbać o oczy zimą?

2019-12-05T10:08:55+01:00

Zima to wymagający czas dla całego ludzkiego organizmu – do wzmożonej pracy zmuszony jest nasz układ odpornościowy, szczególnej opieki wymaga skóra, włosy, a także… oczy. Jak dbać o nie zimą? Podpowiadamy!

W miesiącach zimowych najważniejszą sprawą jest regularne nawilżanie oczu. Podobnie jak skóra czy włosy, także oczy są narażone na szkodliwe działanie ogrzewania, które wysusza powietrze we wnętrzach, a także suchego wiatru i ostrego mrozu. Może to dawać objawy w postaci zaczerwienienia, podrażnienia czy szczypania oczu. Aby się ich pozbyć, warto zaopatrzyć się w dobre krople nawilżające do oczu. Najlepiej kupować je w aptece, a nie w drogerii czy supermarkecie, a dodatkowo – skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem okulistą. Jest to wskazane zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent boryka się z chorobami oczu i stosuje inne leki.

Higiena oczu przy sztucznym świetle
Jesienią i zimą dni są bardzo krótkie oraz ponure – zdarza się, że sztuczne źródła światła towarzyszą nam przez wiele godzin. Niestety, nie pozostaje ono bez wpływu na kondycję ludzkiego wzroku. Oczy mogą szybciej się męczyć, być przesuszone oraz zaczerwienione. Niestety, od klimatu i sztucznego światła nie da się uciec, ale można zadbać o właściwą higienę oczu. I tak przebywając w pomieszczeniach oświetlonych licznymi lampami co jakiś czas warto zrobić sobie przerwę od wykonywanych w danej chwili zajęć, wyjrzeć za okno, popatrzeć na daleko położony punkt, a najlepiej – na coś zielonego. Badania naukowe dowiodły, że patrzenie na zieleń odpręża oczy i pozwala im odpocząć.

Okulary przeciwsłoneczne – także zimą
Okulary przeciwsłoneczne są gadżetem, który najbardziej kojarzony jest z latem – tymczasem zimą, zwłaszcza śnieżną, wpływ promieniowania słonecznego na wzrok może być o wiele bardziej negatywny niż w miesiącach letnich. Zimą słońce bywa bardzo ostre, a dodatkowo do ludzkich oczu może docierać nawet 85% promieniowania odbitego od śniegu.
Dobrane do indywidualnych potrzeb okulary przeciwsłoneczne (najlepiej – po konsultacji z optykiem) chronią soczewkę, siatkówkę, spojówkę i rogówkę przed szkodliwym działaniem słońca. Zimą może one spowodować oparzenia plamki czy zapalenie spojówki, a także przyczyniać się do rozwoju zwyrodnienia plamki czy nowotworów wzroku w przyszłości.

Zimowa dieta dla zdrowia oczu
Wiadomo, że duży wpływ na zdrowie oczu ma także dieta – oczywiście zdrowy, zbilansowany jadłospis powinien nam towarzyszyć na co dzień, ale należy o nim pamiętać szczególnie zimą. I tak dieta dla zdrowia oczu powinna uwzględniać m.in. produkty bogate w:
• witaminę A – jej niedobór może prowadzić do zaburzeń widzenia po zmroku, jest niezbędna do utrzymania prawidłowego nawilżenia oczu (znaleźć ją można m.in. w marchwi, szpinaku, papryce, porze oraz pomidorach),
• witaminy z grupy B – wspomagają pracę nerwu wzrokowego, poprawiają ostrość wzroku oraz łagodzą objawy zmęczenia oczu (ich źródłem są produkty zbożowe, ryż, ryby, jajka, pestki oraz nasiona),
• luteinę i zeaksantynę – są to karotenoidy, które chronią wzrok przed uszkodzeniami spowodowanymi m.in. przez promieniowanie UVA oraz UVB (substancje te zawierają m.in. szpinak, zielony groszek, kukurydza oraz żółtko jaja),
• witaminę E – jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, niezbędnym do zachowania dobrej kondycji błon śluzowych oka (znaleźć ją można w oleju słonecznikowym i rzepakowym, orzechach czy kiełkach pszenicy),
• kwasy omega-3 – obniżają ciśnienie śródgałkowe chroniąc przed jaskrą, pomagają łagodzić objawy zespołu suchego oka (ich źródłem są oleje roślinne oraz ryby morskie, np. tuńczyk, makrela i śledź).

Oczywiście dla zdrowia wzroku pamiętać należy o systematycznych badaniach i zgłaszaniu się do okulisty za każdym razem, gdy zauważymy u siebie pogorszenia jakości widzenia. Może ono świadczyć np. o rozwoju zaćmy. W klinice Mega-Lens specjalizujemy się w nowoczesnych operacjach zaćmy – jeśli potrzebujesz takiego zabiegu, skontaktuj się z nami -> https://operacjezacmy.pl/kontakt/. Zapraszamy!

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (MEGA-LENS) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
   w naszych placówkach.