Jak dbać o oczy latem? - operacjezacmy.pl

Jak dbać o oczy latem?

//Jak dbać o oczy latem?

Jak dbać o oczy latem?

2019-08-21T11:57:20+02:00

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości – słońce zdecydowanie przyspiesza powstawanie zaćmy, może również powodować inne groźne choroby i uszkodzenia oczu. Dlatego szczególnie teraz, gdy słońca mamy mnóstwo, warto pamiętać o czapkach z daszkiem, kapeluszach, a przede wszystkim – okularach z filtrem przeciwsłonecznym.

Wszyscy lubimy ciepłe, słoneczne letnie dni – i nie ma się temu co dziwić. Ekspozycja ciała na słońce jest konieczna do syntezy witaminy D w organizmie, promieniowanie słoneczne dodaje nam również energii i witalności do codziennego działania. Oczywiście z dobrodziejstw słonecznej pogody należy korzystać z umiarem – zbyt dużo czasu spędzonego na słońcu może być przyczyną poparzeń skóry, zwiększać ryzyko nowotworów skóry, a promieniowanie bywa bardzo groźne także dla naszych oczu. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest jedną z przyczyn powstania skrzydlika rogówki oka.

Jak podkreślają specjaliści, właściwie każda dawka promieniowania słonecznego jest szkodliwa dla oczu – jeśli są one niezabezpieczone, już po kilku miesiącach z intensywnie słoneczną pogodą może dojść do zmian w siatkówce. Może się to objawiać np. zniekształceniem obrazu, krzywieniem się konturów linii lub kłopotami z czytaniem. Jeżeli zmiany w siatkówce są bardzo zaawansowane, w wielu przypadkach nie można ich niestety wyleczyć. Do podobnych zmian w najważniejszej części siatkówki czyli w plamce żółtej może powstać nawet po kilku minutach wpatrywania się w słońce okiem bez żadnej ochrony. Z reguły są to zmiany pozostawiające trwałe uszkodzenie widzenia.

Promieniowanie podczerwone emitowane przez słońce, zwłaszcza padające pod niewłaściwym kątem, bardzo przyspiesza proces mętnienia soczewki, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój zaćmy. Jest to spotykane np. u kierowców, którzy prowadząc auto mają wzrok narażony na działanie promieniowania słonecznego. O oczy muszą latem dbać także osoby po operacjach zaćmy, gdyż wiele wszczepianych podczas zabiegów soczewek, zwłaszcza tych tańszych, nie posiada żółtychfiltrów światła niebieskiego i bliskiego UV i nie chroni oczu przed słońcem.

Latem chrońmy oczy!

Kluczową sprawą, zwłaszcza latem, jest więc noszenie okularów przeciwsłonecznych, koniecznie z odpowiednimi filtrami UV. Okulary bez filtrów, tylko z ciemnymi szkłami, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku – w ciemnych szkłach nasze źrenice się rozszerzają, więc do wnętrza oka docierać może jeszcze więcej promieniowania słonecznego. Dlatego zamiast na przydrożnym straganie, okulary przeciwsłoneczne lepiej kupić w salonie optycznym lub cenionym, markowym sklepie, gdzie razem z produktem dostaniemy ulotkę czy certyfikat potwierdzający ich właściwości.

Osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, mogą zaopatrzyć się w okulary z soczewkami fotochromowymi. Są one nieco droższe, ale bardzo uniwersalne – zmieniają zabarwienie zależnie od warunków atmosferycznych (w zamkniętych pomieszczeniach są przezroczyste, na otwartej, nasłonecznionej przestrzeni zabarwią się na brązowo), a jednocześnie cały czas korygują wadę wzroku.

W bardzo słoneczne dni oprócz okularów warto nosić odpowiednie nakrycie głowy – czapkę z daszkiem albo kapelusz z szerokim rondem. To szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, dla których użytkowanie okularów przeciwsłonecznych może być niekomfortowe. Nakrycie głowy zacieni twarz, a jednocześnie w dużej mierze zabezpieczy przed udarem słonecznym.

Pamiętajmy też, że długotrwałe przebywanie zarówno na słońcu, jak i np. w klimatyzowanych pomieszczeniach, może podrażniać i wysuszać oczy. Dlatego także latem należy dbać o ich regularne nawilżanie przy pomocy odpowiednich kropli – wybierajmy jednak mądrze produkty niezawierające konserwantów.

Jeśli latem zauważysz u siebie jakiekolwiek pogorszenie jakości widzenia, nie zwlekaj i wybierz się do okulisty – choroby oczu, np. zaćmę, najlepiej jest leczyć na wczesnym etapie, zanim kłopoty ze wzrokiem uniemożliwią normalne funkcjonowanie! W Ośrodku Mikrochirurgii Oka Mega-Lens specjalizujemy się w nowoczesnych operacjach zaćmy przeprowadzanych unikalną metodą bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji zapewniającą najwyższe bezpieczeństwo dla rogówki, z wykorzystaniem soczewek z filtrem UV oraz żółtym filtrem światła niebieskiego bliskiego UV doskonale chroniących oczy przed wpływem promieniowania słonecznego! Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu -> https://operacjezacmy.pl/kontakt/.

Natomiast osoby z rozpoznaną zaćmą lub z jej podejrzeniem zapraszamy na bezpłatną konsultację z okulistą mikrochirurgiem.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (MEGA-LENS) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
   w naszych placówkach.