Dieta dla zdrowia oczu - operacjezacmy.pl

Dieta dla zdrowia oczu

//Dieta dla zdrowia oczu

Dieta dla zdrowia oczu

2019-08-21T11:51:04+02:00

O tym, że prawidłowa, zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia, nikogo nie trzeba przekonywać. Warto pamiętać, że istnieją witaminy oraz składniki mineralne, które są szczególnie ważne dla zachowania prawidłowego widzenia, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób oczu: zaćmy, jaskry czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Za większość chorób wzroku odpowiadają procesy degeneracyjne zachodzące w soczewce oka. Ich przyczyną mogą być naturalne procesy starzenia, narażenie oczu na działanie promieniowania słonecznego czy toksyn, a także wpływ tzw. wolnych rodników, które występują w naszym organizmie, ale gdy jest ich za dużo, powodują wiele groźnych chorób oraz negatywnie wpływają na funkcjonowanie różnych tkanek i narządów, w tym oczu. Jednym ze sposobów, które pozwalają hamować oraz opóźniać zmiany degeneracyjne zachodzące w soczewce, jest dostarczanie w diecie odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych.

Witaminy na dobre widzenie

Jedną z witamin niezbędnych dla zachowania dobrej jakości widzenia jest witamina A. Skutkiem jej niedoboru może być tzw. kurza ślepota, czyli pogorszenie widzenia w sytuacji braku światła, a także wysychanie spojówek i rogówek oraz rogowacenie wierzchnich warstw oka. Dodatkowo, witamina A stymuluje wytwarzanie płynów odpowiedzialnych za nawilżenie oczu. Gdzie można ją znaleźć? Bogatym źródłem witaminy A jest marchew, szpinak, wątróbka, tran, mango, dynia, morele oraz cykoria.

W diecie dla zdrowia oczu powinna znaleźć się żywność zawierająca w sobie duże ilości witamin z grupy B – poprawiają one pracę komórek nerwowych, przeciwdziałają wysychaniu powierzchni oka, pieczeniu, świądowi i nadwrażliwości na światło. Witaminy z grupy B znaleźć można m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych, mleku oraz jego przetworach, roślinach strączkowych, mięsie, drożdżach oraz kapuście.

Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne (zwalczanie wolnych rodników) dieta dla zdrowych oczu powinna zawierać produkty będące źródłem witamin C oraz E. I tak witaminę C znaleźć można m.in. w czarnej i czerwonej porzeczce, czerwonej papryce, natce pietruszki oraz owocach cytrusowych, z kolei bogate w witaminę E są oleje roślinne, orzechy, szpinak, oliwki oraz jarmuż.

Co jeszcze warto jeść?

Niezwykle ważne dla zachowania zdrowia oczu są luteina i zeaksantyna – żółto-pomarańczowe barwniki z grupy karotenoidów, które gromadzą się głównie w siatkówce oka. Ich źródłem są przede wszystkim warzywa: szpinak, brokuły, dynia, brukselka, jarmuż, fasolka szparagowa, marchew i pomidory.

Nie można zapominać o zdrowych tłuszczach, zawierających w sobie wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, w tym oczu. Można je znaleźć w rybach (tuńczyk, łosoś, makrela, śledź), owocach morza, oliwie z oliwek, olejach roślinnych, orzechach i awokado.

Oczywiście sama dieta nie wystarczy, by kompleksowo zadbać o oczy. Pamiętać należy o regularnych badaniach okulistycznych i reagowaniu na każde, nawet najmniejsze pogorszenie jakości widzenia, które może świadczyć np. o rozwoju zaćmy. W klinice Mega-Lens specjalizujemy się w nowoczesnych operacjach zaćmy – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, skontaktuj się z nami -> https://operacjezacmy.pl/kontakt/. Zapraszamy!

 

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (MEGA-LENS) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu umawiania wizyt, udzielania odpowiedzi na pytania i udzielania informacji o usługach Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych 2016/679 (RODO). Informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS dostępne są
   w naszych placówkach.