Budowa oka

  • Soczewka – miejsce powstawania zaćmy – znajduje się za tęczówką (kolorową częścią oka). Soczewki skupiają światło wpadające do oka i dzięki temu na siatkówce (błonie wewnątrz tylnej części oka) powstaje ostry obraz, który przez nerwy wzrokowe przekazywany jest do mózgu. Zaćma rozprasza lub blokuje światło przechodzące przez soczewkę, co uniemożliwia powstanie ostrego obrazu na siatkówce. Wskutek tego widzenie staje się zamglone.
  • Torebka soczewki – przezroczysta błona w której znajduje się soczewka.Podczas fakoemulsyfikacji przez mały otworek chirurg usuwa zmętniałą soczewkę wewnątrz tej torebki i do niej wszczepia sztuczną soczewkę. W tym miejscu może powstać tzw. zaćma wtórna gdy torebka mętnieje.
  • Więzadełka soczewki –bardzo cienkie niteczki, na których soczewka jest zawieszona w oku. Więzadełka są u niektórych osób osłabione (np. pacjenci z zespołem Marfana) lub naderwane. W takich przypadkach występuje tzw. zaćma podwichnięta, wymagająca szczególnej techniki operacyjnej.

img-015

W Ośrodku Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS przeprowadzane są operacje podwichniętej soczewki – zabieg fiksacji śródtwardówkowej.

 

  • Rogówka – przezroczysta przednia część oka.
  • Śródbłonek rogówki – jedna z warstw rogówki, gwarantująca jej przezroczystość. Komórki śródbłonka nie odnawiają się, a z wiekiem ich ubywa. Kiedy obumierają dochodzi do obrzęku i zmętnienia rogówki, przez co widzi się mniej wyraźnie, oko staje się bolesne i nadwrażliwe na światło.

 

Bezultradźwiękowa fakoemulsyfikacja chroni komórki śródbłonka.

  • Tęczówka – odpowiada za kolor oka, reguluje szerokość źrenicy i ilość światła wpadającego do oka. Wpływa na wyraźne widzenie. Podczas urazu może dojść do jej naderwania. Istnieją choroby wrodzone, w których tęczówka w ogóle się nie rozwija – tzw. aniridia.

 

W Ośrodku Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS przeprowadzany jest unikalny zabieg wszczepienia sztucznej tęczówki.

 

  • Ciało szkliste – galaretowata, przezroczysta substancja wypełniająca oko za soczewką. Z wiekiem może zmieniać swoją budowę, co objawia się widzeniem „welonów”, „mętów przed okiem”, „pajączków”.
  • Siatkówka – jest światłoczułą błonką w tylnej części oka, która odbiera obrazy i przekazuje je do nerwu wzrokowego. Wiele poważnych chorób dotyka siatkówki, np. zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD),retinopatia cukrzycowa, obrzęk plamki, otwór plamki.

W Ośrodku Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS przeprowadzany jest zabieg podania do oka zastrzyków preparatu Lucentis i Eylea, które zapobiegają rozwojowi ciężkiej postaci AMD, leczą obrzęk plamki w retinopatii cukrzycowej i zakrzepie żyły środkowej siatkówki.

Posiadamy również najnowocześniejszy laser żółty stosowany w leczeniu chorób siatkówki. Badania naukowe dowodzą, że laser żółty jako jedyny działa tylko w chorującym miejscu, a nie uszkadza zdrowych tkanek oka.

  • Nerw wzrokowy – przekazuje obrazy do mózgu. Składa się z włókien nerwowych. Nerw wzrokowy nie odnawia się. Gdy dochodzi do obumarcia włókien nerwowych, jak to ma miejsce np. w jaskrze, w polu widzenia powstaje nieodwracalny ubytek.

 

Ośrodek Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS specjalizuje się także w zabiegach przeciwjaskrowych takich jak: trabekulektomia, endoskopowa cyklofotokoagulacja czy wszczepienie implantów EX-PRESS™ firmy Alcon®