Fakoemulsyfikacja

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest leczenie operacyjne.

 

FAKOEMULSYFIKACJA to najczęściej stosowana metoda usunięcia zaćmy. Polega na wykonaniu 2mm nacięcia oka, przez które chirurg wprowadza specjalną sondę. Sonda wytwarza ultradźwięki, które rozbijają zmętniałą soczewkę wewnątrz otaczającej ją torebki. W miejsce usuniętej soczewki chirurg wszczepia sztuczną soczewkę, o parametrach dokładnie wyliczonych wcześniej, dla danego Pacjenta.

 

Dzięki małemu, specjalnie wykonanemu nacięciu oka, z reguły zakładanie szwów na ranę nie jest konieczne. Również dzięki mikrocięciu, zjawisko astygmatyzmu pooperacyjnego prawie nie występuje.
FAKOEMULSYFIKACJA

 

Niestety wykorzystanie energii ultradźwięków lub lasera niesie za sobą ryzyko.
Zależnie od stopnia stwardnienia zaćmy rośnie konieczność użycia większej mocy lub dłuższego czasu działania ultradźwięków, które mogą uszkadzać tkanki oka, a w szczególności komórki śródbłonka rogówki.

 

 

 

Śródbłonek to pojedyncza warstwa komórek rogówki, które się nie odnawiają, a z wiekiem ich liczba maleje. ŚRÓDBŁONEK GWARANTUJE PRZEZROCZYSTOŚĆ ROGÓWKI.

FAKOEMULSYFIKACJA_porownanie

 

Zdjęcia przedstawiają badanie śródbłonka rogówki. Jak widać, wraz z wiekiem, nieuchronnie zmniejsza się ilość komórek nieodnawialnej warstwy śródbłonka rogówki.

Kiedy komórki śródbłonka obumierają, na przykład z powodu użycia podczas operacji usuwania zaćmy dużej ilości ultradźwięków, dochodzi do obrzęku i zmętnienia rogówki.

Oko staje się bolesne, nadwrażliwe na światło, a widzenie jest niewyraźne.

 

 

 

 

 

 

image003.jpg

 

 

 

Zdjęciaprzedstawiają uszkodzone warstwy komórek śródbłonka rogówki od lekkiego do bardzo ciężkiego stopnia, mogące powstać wskutek zastosowania dużej ilości ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy.

Liczne doniesienia naukowe dowodzą, że zastosowanie dużej ilości ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy uszkadza bezpowrotnie śródbłonek rogówki